REKTÖRLÜK

Rektörümüzün 23 Nisan Mesajı

İstinye Üniversitesi ailesinin değerli üyeleri,

Her yıl coşku ile kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 100. yaşına ulaşmasının gurur ve heyecanı içindeyiz.

1920 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde milli irademizi meclis çatısı altında birleştirerek Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini atmamızın 100. Yaşını yaşıyoruz. Türk milleti olarak ne kadar gurur duysak ne kadar övünsek azdır. Zor şartlarda, belki de imkânsız gibi görülen bir özgürlük mücadelesinin yeni ve halkın iradesini öncülleyen bir sisteme dönüşmesinin müjdecisidir 23 Nisan.
Ulusal egemenliğimizin simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisimizin 100. yaşını yaşadığımız bu günler aynı zaman bir virusun neden olduğu global bir pandemi sürecine denk gelmiş olması ve bu süreçte yaşadıklarımız birlik ve beraberliğimizin ne kadar önemli olduğunu ve bilim ve ortak akılla verilen böylesi mücadelelerin başarısız olma şansının olmadığını bir kez daha hatırlatıyor. Türk milletinin bu pandemi sürecini dünyadaki birçok ülkeden daha az zararla atlatacağına olan inancımız devam etmektedir.
Atatürk’ün ulusal egemenliğimizin simgesi 23 Nisan’ı armağan ettiği çocuklar onun işaret ettiği gibi ilim ve fen ile büyüdü, bilim insanı oldular, doktor, hemşire, biyolog, laborant oldular. Dünyanın en güçlü ve örnek sağlık ordularından birini oluşturdular. Bugün başarıyla verdiğimiz mücadelenin temeli bundan 100 yıl önce atılmıştı.

Nice büyük mücadelelerden zaferle çıkan milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun, nice 100. yıllara…