REKTÖRLÜK

Rektörümüzün Uzaktan Eğitim Mesajı

Sevgili Öğrencilerimiz,

Bildiğiniz gibi Pandemi yani tüm dünyayı etkisi altına alan bir salgın ile karşı karşıyayız.
Bu durumdan tüm eğitim kurumları ile beraber siz öğrencilerimiz, akademisyenlerimiz ve üniversitemizin diğer çalışanları da maalesef olağanüstü bir şekilde etkilendi.
12 Mart tarihinde yapılan Resmî açıklamaya göre, üniversitelerde “eğitime 3 hafta ara” verildi. Bu ara her ne kadar 3 hafta olarak bildirilse de daha fazla uzatılıp uzatılmayacağını şu an için bilemiyoruz. Fakat, Sağlık Bakanlığı, ilgili bilim insanları ve üniversitemizin salgından korunmak için yaptığı açıklamaları ve “tedbir” mesajlarını tüm vatandaşlar olarak hepimiz dikkatle takip eder, hayatımıza uyarlarsak ve evimizde kalırsak “eğitime ara” verme süremiz de o kadar kısalacaktır. Yani hayatımızın normal seyrine dönmesi ve üniversite binamızda bir arada olmak biraz da bizim elimizde.
Her ne kadar bu süreç “eğitime ara” olarak adlandırılsa da İstinye Üniversitesi olarak 23 Mart itibarıyla uzaktan eğitim sistemi ile sizlerle tekrar bir arada olabileceğiz. 12 Mart’ta alınan eğitime 3 hafta ara verilme kararından bu yana sizler için çalışmaya hiç ara vermeden devam ettiğimizi bilmenizi isterim. Üniversite eğitiminizin aksamaması, uzaktan eğitim sisteminin sağlıklı ve sorunsuz ilerlemesi için gerekli çalışmaları tüm İstinye Üniversitesi çalışanları olarak tamamladık. Bizim için de yeni bir uygulama ve tecrübe oldu. Bu nedenle uzaktan eğitime başlangıçta ve alışma evresinde elimizde olmayan sebeplerden dolayı bazı eksikliklerle karşılaşabilirsiniz. Zaman içinde sizden gelecek geri bildirimlerle de bu eksikleri süratle telafi edeceğiz. Şimdiden siz öğrencilerimize, akademik kadromuza iş birliğiniz, özveriniz ve anlayışınız için teşekkür ederim.

Sevgili İstinyeliler,

Koranavirus salgınının yaşlıları daha çok etkilediği bilinen bir gerçek. Uzmanlardan gelen açıklamalarda gençlerin virüsten yaşlılar kadar etkilenmediği bildiriliyor. Fakat Dünya Sağlık Örgütü yaptığı son açıklamada gençlere yönelik önemli bir çağrıda bulundu:
“Yenilmez değilsiniz, haftalarca hastanede yatabilir ve hatta hayatınızı kaybedebilirsiniz.” Bu açıklamayı durumun ne kadar ciddi olduğunu tekrar hatırlatmak için bu satırlara taşıma ihtiyacı hissettim. Geleceğin sağlık profesyonelleri, mühendisleri, mimarları, siyaset bilimcileri, sanatçıları, öğretmenleri, ekonomistleri, işletmecileri, bilim insanları ve İstinye Üniversiteliler olarak sadece kendimize karşı değil topluma da sorumlu olmamız gerekiyor. Anne ve babalarımıza, kardeş ve akrabalarımıza, toplumun hafızası ninelerimiz ve dedelerimize, arkadaş ve sevdiklerimize karşı sorumlu olmak, hayatımızdaki iyi ve kötü günlerde de onlarla bir arada olabilmek için önce kendi sağlığımızı korumamız gerekiyor. Bu nedenle ben de bir hekim, bir baba ve bir evlat olarak bağışıklık sisteminizi koruyucu önlemleri almanızı ve bulaşma riskini engellemek için verilen tavsiyelerimize uymanızı özellikle rica ediyorum. Çünkü virüs ne kadar çok konak bulursa o kadar güçleniyor. O konaklardan biri de siz olmayın. Bu günler de geride kalacak. Üniversitemizin, bahar aylarının ve öğrencilik hayatınızın tadını birlikte çıkaracağız. Biz sizleri şimdiden özledik. Eksikliğinizi hissediyoruz. Çünkü biz de bir aileyiz. Derslerde, koridorlarda, kütüphanede, yemekhanede, idari ofislerde, bahçemizde tekrar bir arada olacağımız ve karşılaşacağımız günleri ben iple çekiyorum. Tüm öğrencilerimizi, akademik ve idari kadromuzu sevgiyle kucaklıyorum.

Prof. Dr. Erdal Karaöz
Rektör